Het aantal rokers in Nederland daalt langzaam, maar toch blijft er werk aan de winkel. Zo steekt in Gelderland nog altijd zo’n 1 op de 6 inwoners regelmatig een sigaret op. Dat blijkt uit een analyse van Independer op basis van cijfers van het RIVM en de GGD’en, in aanloop naar Stoptober. Vooral in Arnhem, Tiel en Maasdriel wordt nog volop gerookt.

“Oktober is omgedoopt tot Stoptober om op de gevaren van roken te wijzen. Tijdens deze maand proberen duizenden Nederlanders samen niet te roken, een periode die vaak de doorslag geeft om definitief te stoppen,” zegt Youri van der Avoird zorgexpert bij Independer.

Vooral in de GGD-regio’s waar relatief veel inwoners roken, ligt een belangrijke uitdaging voor Stoptober. Van de drie verschillende gezondheidsregio’s binnen Gelderland, voert Gelderland-Zuid de lijst aan. Hier rookt 14,7% van de volwassenen. In Gelderland-Midden (14,5%) en Noord- en Oost-Gelderland (13,3%) ligt het percentage iets lager.

Arnhem en Tiel koplopers

Op gemeenteniveau zijn er grote uitschieters. Arnhem blijkt de schoorsteen van Gelderland: hier rookt zelfs 17,8% van de volwassen inwoners. De top 10 gemeenten met het hoogste percentage rokers is als volgt:

  1. Arnhem: 17,8% van de volwassenen rookt

  2. Tiel: 17,3% van de volwassenen rookt

  3. Maasdriel: 15,9% van de volwassenen rookt

  4. Westervoort: 14,6% van de volwassenen rookt

  5. Doetinchem: 14,5% van de volwassenen rookt

  6. Nijmegen: 14,3% van de volwassenen rookt

  7. Harderwijk: 14% van de volwassenen rookt

  8. Elburg: 13,9% van de volwassenen rookt

  9. Rheden: 13,4% van de volwassenen rookt

  10. Neder-Betuwe: 13,2% van de volwassenen rookt

Gelukkig ligt in veel andere Gelderse gemeenten het percentage rokers een stuk lager. Onderaan staat Rozendaal: hier steekt ‘slechts’ 4,4% van de volwassenen regelmatig een sigaret op. Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente? https://www.independer.nl/zorgverzekering/info/onderzoek/stoptober-2025

We stoppen met roken, maar beginnen met vapen

Het aandeel rokers in Nederland is afgenomen van 16,5% in 2020 naar 15,4% in 2024. “Hoewel dit goed nieuws is, zien we tegelijkertijd dat het gebruik van de e-sigaret toeneemt. Tussen 2020 en 2024 is het aantal vapers in Nederland bijna verdubbeld,” vertelt Van der Avoird van Independer.

In sommige Gelderse gemeenten was die stijging nog een stuk groter. Zo is het aandeel vapers in Heerde zelfs verzevenvoudigd: van 0,1% naar 0,8%. Ook in Heumen (van 0,4 naar 2%) en Barneveld (van 0,4% naar 1,7%) is het aantal e-sigaretgebruikers minstens verviervoudigd.

“De e-sigaret werd eerst in de markt gezet als een gezonder alternatief voor het roken, omdat het geen teer bevat. Maar uit recente onderzoeken blijkt dat het ook zeer schadelijk is”, vertelt Van der Avoird van Independer.