NUNSPEET - Valt de stroom in Nunspeet dagenlang uit en werken telefoon en internet niet meer, dan moet je terechtkunnen bij een noodsteunpunt. De gemeente test zo'n punt op donderdag 15 oktober in het gebouw van het straathoekwerk, naast de brandweerkazerne. Inwoners kunnen die middag en avond zelf komen meedoen.


Zo doe je mee aan de oefening op 15 oktober

De oefening loopt op donderdag 15 oktober van 16.30 tot 19.30 uur. Wie mee wil doen, gaat binnen die tijd naar de achterkant van het kantoor van het straathoekwerk in Nunspeet. Daar krijg je een kaartje met een opdracht of een vraag. Met dat kaartje stap je naar de medewerkers van het noodsteunpunt, die proberen je verder te helpen.

Zo speel je als inwoner even de rol van iemand die hulp of informatie zoekt terwijl de gewone kanalen niet werken. De gemeente Nunspeet wil met de test ontdekken wat er nodig is om een noodsteunpunt voor te bereiden, in te richten en draaiende te houden. Ook moet blijken of de bedachte opzet in de praktijk overeind blijft.

De gemeente staat er niet alleen voor. Vrijwilligers en maatschappelijke organisaties helpen mee tijdens de oefening. De vragen waar het om draait zijn eenvoudig, maar wel wezenlijk: hoe roep je een ambulance of de brandweer op als bellen onmogelijk is, en waar haal je dan informatie vandaan waar je op kunt vertrouwen?

Waarom Nunspeet een noodsteunpunt krijgt

Een noodsteunpunt is een vaste plek waar je tijdens een crisis naartoe kunt. Je krijgt er betrouwbare informatie, je kunt er een noodmelding doen en hulpvragen uit de buurt worden er gekoppeld aan mensen die hulp aanbieden. Via coördinatiepunten staat het steunpunt in verbinding met de crisisorganisatie en de meldkamer.

Nunspeet doet mee aan een proef waarvoor de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland 80.000 euro heeft uitgetrokken. Op de Veluwe doen ook Ermelo en Harderwijk mee, net als Aalten in de Achterhoek. Het scenario waar de proef van uitgaat, is een stroomstoring van 72 uur waarin ook digitaal betalen niet meer lukt.

Die 72 uur zijn niet toevallig gekozen. De overheid gaat ervan uit dat inwoners zich de eerste drie dagen zelf redden. De gemeente raadt daarom een noodpakket aan, met onder meer drie liter water per persoon per dag, een radio op batterijen, een powerbank en een zaklamp. Bij een echte crisis moet het noodsteunpunt uiterlijk na drie dagen open zijn en daarna een week lang dag en nacht bereikbaar blijven. Op termijn wil de gemeente Nunspeet meerdere van deze punten hebben.